Dalyan

blankblankblankblankblankblankblankblankblankblankblankblankblankblankblankblankblank

Toplam: 6 tatil evi .    Gösteriliyor 1 - 6 hepsini göster

Tatil Evi Ara

Aradığınızı bulamadınız mı? Tekrar arayınız

There are no available hotel for this location, time and/or date you selected.

  Toplam: Otel bulunamadı .    hepsini göster

  Otel Ara

  Aradığınızı bulamadınız mı? Tekrar arayınız


  Toplam: 9araç .    Gösteriliyor 1 - 9 hepsini göster

  Araç Ara

  Aradığınızı bulamadınız mı? Tekrar arayınız

  Güney Batı Akdeniz’de Fethiye ile Marmaris arasında kalan Dalyan dünyanın sayılı ekosistemlerinden biridir.Dalaman havaalanına çok yakın mesafededir. Doğusu ve batısı ormanlarla kaplı dağlarla ile sınırlanan Dalyan tuzlu ve termal suları ile sizi inanılmaz güzelliklerle karşılıyor.Kanallarda gezmek için turlara katılıp güzel vakit geçirebilirsiniz. Doğal özelliklerini kaybetmemiş bu harika delta eski tarihi ve güzellikleriyle ülkemizin cennet köşelerinden biridir.

  Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden Kaunos Antik Kenti,kayalara oyulan kral mezarları,her tarafından şifalı kaplıca suları, padişahlara bile hizmet etmiş sultaniye kaplıcaları, Dustin Hoffman, Sting gibi ünlüleri de konuk eden çamur banyoları,Labirenti andıran kanallarda doyumsuz tekne gezileri, doğayla baş başa koylarda deniz keyfi, Çipuranın, Levreğin, mavrinin, mırmırın, kefalin en lezzetlisi, Dünya’nın ilgisini çeken caretta-caretta kaplumbağaları da Nisandan Eylüle kadar Dalyan’ın misafirleridir. Nil kaplumbağaları ise sürekli Dalyan kanallarında yaşar…

  Dalyan deltasında soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan pek çok kuş buradadır.

  Doğa harikası dalyanda tatilini geçirdiğiniz taktirde günübirlik Fethiye,Göcek ve Marmaris’e gidebilirsiniz.

  Yapabileceğiniz birçok aktiviteden bazıları Dalyan tekne turu, Göcek turu,12 Adalar turu,Dalaman çayında rafting, Yuvarlak çay ve Toparlar Şelalesi, Balık avlama turları, Mehtap turları, Saklıkent turu, Ekincik mağaralar turu, Dalyan merkezde bulunan restaurantlar, disco ve barlar… Dalyana geldiğinizde doğallığını korumasıyla ünlü dünyanın ilk 6 plajı arasında yer alan 7km uzunluğunda Türkiye’nin 2.Büyük plajı olan Dalyan İztuzu plajına gidebilir Dalyan Kaunos Antik Kentinde harika bir doğa yürüyüşü yapabilir, Dalyan çamur banyoları ile şifa bulabilirsiniz.

  Kaya mezarlarıyla ünlü Dalyan Caretta Caretta kaplumbağalarının yaşam sürdüğü ve ürediği doğallığını koruduğu sahile sahiptir. Ayrıca Dalyanın gözdelerinden biri olan Sarıgerme sıcaktan bunalan ve durgun havayı sevmeyenlere doğal klima görevi,sörf ve yelkenciler için vazgeçilmez tatlar sunuyor.

  Dalyan Bölgesi Dalyan’ in tümüyle kendine özgü cografi ve ekonomik özellikleri ve buna bagli olarak özel bitki türleri ve deniz ürünleri ile içinde yer aldigi bölgeden farkli oldugu hemen fark edilir. Bu farkliligi tarihi degerler daha da derinlestirir. Dolayisiyla doga ve tarihin kucaklastigi gizli bir yeryüzü cennetidir.Ilk kez Anadolu’ya tutkun ünlü hikayeci ve romanci Halikarnas Balikçisi (Cavit Sakir Kabaagaçli) ve taninmis yazar ve çevirmen Azra Erhat’ in kalemi ile ünlenmistir.Dalyan, iklimin mavi yolculuklarinda bir ugrak yer idi.Henüz insan eli degmemis dogasi,tarih öncesine ait kaplumbagalari ve Kaunos antik kentiyle Dalyan, 1987 yilina kadar sadece uzmanlarin ve meraklilarin dikkatini çeken,bu tarihten sonra birdenbire dünyada ve Türkiye’de ünlenen bir bölge haline dönüsmüstür.Siradan turistin yani sira, alisilmis tatil kaliplarinin disinda özel meraklarini tatmin etmek isteyen doga severlerin de tercih ettigi ideal bir yöredir.

  Çevre korumacılar tarafından bölge,ekolojik olarak Dünya’da ilk on içinde sayılmaktadır.Kültür turizmi açısından da Türkiye’de ayrıcalıklı bir yere sahiptir.Sonuçta,Dalyan’ın kendine özgü esrarengiz,sessiz ve büyülü havasıyla kendinizi bambaşka bir alemde hissedebilirsiniz.Dalyan Beldesi,vadi ve çöküntü alanlarının Dalaman Irmağı’nın taşıdığı alüvyonlarla dolarak turbiyer (bataklik) ve lagüner (denizden bir kıyı kordonu ile ayrılmış göl)ortama dönüştüğü bölgede,çay kenarlarında yer alan bir kasabadır.

  Denizden karayolu ile 12 km.,kanal aracılığı ile 4 deniz mili içerdedir.Çevresi zengin bitki örtüsü ve tarım alanlarıyla çevrilidir.Havayolu ve karayolunun dışında mavi yolculukla bir mola yeri olan Marmaris’e 22,Fethiye’ye 44 mil uzaklıktadır.Geçen yüzyılda bir balıkçı köyü olarak kurulan Dalyan’ın iskelesinde bu döneme ait bir cami çıkar karşımıza.Adını Dalyan Çayı’nın üzerine kurulan dalyanlardan alır.Yerleşimde halen,küçük köyler ve çiftlik evlerinde sade ve doğal yaşam devam ederken;son yıllarda eski Muğla evleri tipinde,2-3 katlı modern konutlar,konaklama tesisleri ve işyerleri inşa edilmiştir.Kullanılan malzemeler arasında ahsabın yogunlugu dikkat çeker ki bu da,doğayla uyum sağlaması açısından son derece önemlidir.

  Dalyan’da meyve ve sebze bahçeleri arasında yaygın ve planlı yerleşim söz konusudur.Banka,PTT ve alış-veriş yerleri merkezde,restaurant,disco,bar ve çay bahçeleri ile konaklama tesislerinin büyük bir çogunluğu ise kanal kenarındadır.Caminin önündeki iskelede balıkçılık kooperatifi ile acentalarına ait çok sayıda tur motoruna rastlanır.İskeleden çevreye hergün tarifeli veya özel tekne turları düzenlenir.Bu turlarla kanal,kaplıcalar,Köyceğiz Gölü,Sultaniye Kaplıcası,Iztuzu Sahili ve Kaunos dolaşır.1989’da Çevre Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurulu Baskanlığı tarafından koruma bölgesi ilan edilen Dalyan,yeşil,mavi ve güneşin tarih ile birlikte oluşturduğu ahengin en güzeline sahiptir.

  Loading Maps
  Göster
  Normal Midnight Family Fest Open dark Riverside Ozan
  My Location Fullscreen