Bodrum

Bodrum tatil yerleri, eşsiz manzarası, büyüleyici koyları, masmavi ve temiz denizi, altın rengi plajları, meşhur eğlenceli mekanları, ekonomik otelleri ile herkesin ihtiyaçlarını ve beklentilerini bütünüyle karşılayacak bir tatil beldesi...

Bodrum; Muğla ilçesinde yer alan tarihi ve turistik açıdan, her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turiste kapılarını açıyor. Yılın yorgunluğunu hem dinlenerek hem de eğlenerek atmak isteyenler için bodrum ideal bir seçim olacak diyebiliriz.

Bodrum

Bölgeyi keşfedin

Marin Hill Villa
günlük
9.428₺ 'den başlayan
ücretlerle
Bodrum
Yorum Yok 0 Yorum
12 6 6
Sierra Premium Villa
günlük
2.500₺ 'den başlayan
ücretlerle
Torba
Yorum Yok 0 Yorum
6 3 3
Elysium Villa
günlük
2.142₺ 'den başlayan
ücretlerle
Yalıkavak
Yorum Yok 0 Yorum
3 1 1
Gündoğan Villa
günlük
1.750₺ 'den başlayan
ücretlerle
Bodrum
Yorum Yok 0 Yorum
6 3 4
Prime Luxe Villa 404
günlük
2.994₺ 'den başlayan
ücretlerle
Bitez
Yorum Yok 0 Yorum
8 4 4
Prime Deluxe Villa 409
günlük
2.460₺ 'den başlayan
ücretlerle
Ortakent
Yorum Yok 0 Yorum
8 4 4
Prime Deluxe Villa 270
günlük
2.000₺ 'den başlayan
ücretlerle
Bitez
Yorum Yok 0 Yorum
8 4 4
Prime Deluxe Villa 272
günlük
2.000₺ 'den başlayan
ücretlerle
Bitez
Yorum Yok 0 Yorum
8 4 4

Devamını Göster

Bodrum
0 Yorum
1Gün
En düşük*
0₺

Devamını Göster

Şehir Haritası

Gezi Fikirleri

BAŞLICA MAKALELER

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi, 1406-1522 yılları arasında Saint Jean Şövalyeleri tarafından üç tarafı denizlerle çevrili kayalık bir yarımada üzerinde, iki liman arasında inşa edilmiştir. Kalenin yapımında, depremde yıkılmış olan dünyanın yedi harikasından biri Mausoleion’un taşlarını kullanmışlardır. Kalede, Fransız, İtalyan, İngiliz, Alman ve İspanyol (Yılanlı) kuleleri bulunmaktadır. Rodos adası 1522 yılında Türkler tarafından alındıktan sonra, şövalyeler Bodrum ve çevresini 5 Ocak 1523’de terk etmişlerdir. 1895’den itibaren hapishane olarak kullanılan Kale, Fransız ve İngilizlerin I. Dünya Savaşı sırasında 26-28 mayıs 1915’de bombalamaları ile yarı yıkık hale gelerek terk edilmiştir. Kalenin doğu duvarı dışında kalan bölümleri çift beden duvarları olarak takviye edilmiştir. İç kaleye 7 kapı geçilerek ulaşılır. Kapılar üzerinde armalar bulunmaktadır. Armalar üzerinde haçlar, düz veya yatay bantlar, ejder ve aslan figürleri bulunmaktadır. İç kalede Sapelin alti dahil olmak üzere 14 sarnıç vardır. Kale korugani, çiftli duvarlar arası su hendeği, asma köprü, kontrol kulesi, II. Mahmut tuğrası kalenin göze çarpan yerlerindendir. Bodrum Kalesi, 19'uncu yüzyıl sonunda kalenin hapishane olarak kullanıldığı dönemde bir hamam yapısı ile Osmanlı niteliği kazanmıştır. Kale bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır.

BAŞLICA MAKALELER

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Kalesi içinde yer almakta olup dünyanın en önemli sualtı arkeoloji müzelerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Bodrum'da gezilecek ve görülecek en popüler yerlerden birisidir. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi bünyesinde 14 adet sergi salonu bulunmakta olup dünyanın en zengin Doğu Akdeniz amforaları koleksiyonuna sahiptir. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nde Yassıada, Şeytan Deresi ve Serçe Limanı batıkları da sergilenmektedir. Müzede sergilenen dünyanın en eski batık gemi kalıntısı da görülmeye değer önemli eserlerdendir. Serçe Limanı Cam Batığı Salonu'nda sergilenen bu batık, 1025 yılında batan teknenin kendisidir. Bu tekneden 3 ton kırık ve sağlam cam çıkarılmıştır. Ayrıca dünyanın en büyük İslam Cam Koleksiyonu da yine burada sergilemektedir.

BAŞLICA MAKALELER

Antik Tiyatro

Bodrum'un ortasındaki Göktepe dağının güney eteklerindeki bu tiyatro, Anadolu'nun en eski tiyatrolarından biridir. 1960'larda bir grup Türk tarafından restore edilen bu tiyatro, günümüzde de Bodrum'daki birçok festivale sahne olmaktadır. Tiyatro'yu görmeye gelen turistler orada öylece oturup, limandan çıkan ve limana yanaşan tekneleri izlerlerken, o keyifli saatlerin nasıl da geçiverdiğini fark etmezler. Tiyatronun ilginç nitelikleri arasında, oyunlardan önce Diyonyus uğruna kurbanların kesildiği sunağı ve bazı koltukların arasındaki belki de gölgelik olarak kullanılmış olabilecek delikleri sıralayabiliriz. Her koltuk arasında 40 cm'lik bir mesafe bırakılmış olan tiyatro 13.000 kişi kapasitelidir. Göktepe dağına kısa bir tırmanış sırasında, taştan oyulmuş mezar taşlarını görebilirsiniz. Roma ve Helenistik çağdan kalan bu oyulmuş mezar taşları, bir zamanların ölüm sembollerini ve çeşitli lahitleri hala üzerlerinde taşımaktadır (Bazı kalıntılar halen kale müzesinde sergilenmektedir).

BAŞLICA MAKALELER

Myndos Kapısı

Myndos Kapısı’nın MÖ 360’larda yapıldığı sanılmaktadır. Halikarnassos'un batısında, kentin giriş kapılarından biridir. Karya Satrabı Mausolos tarafından şehrin surları üzerine adeta bir kalkan olarak inşa edilmiştir. Halikarnassos’un iki anıtsal kapısından biri olan Myndos kapısı iki anıtsal kule ile onların ardında şehre girilen kapının yer aldığı bir iç avludan oluşur. Bu kapının kuzeyinde yer alan surlar ile kulelerin onarımının birinci aşaması 1999 yılında tamamlanmıştır. Büyük İskender’in M.Ö. 334 yılında Halikarnassos’a yaptığı saldırıları boşa çıkaran savunma amaçlı hendekler, M.Ö. 4’üncü yüzyılda oluşturulmuştur. Tarihi kalıntının bulunduğu alanda, yine M.Ö. 4’üncü yüzyıla ait olduğu düşünülen, Helenistik ve Roma dönemine ait tonozlu mezarlar bulunmaktadır.

BAŞLICA MAKALELER

Osmanlı Tersanesi

Bodrum tersanesinin 1775 yılında kurulduğu sanılmaktadır. Bir arşiv belgesine göre Bodrum'da ilk gemi, 1784 yılında tezgâha konmuştur. Kerestesi Bodrum dağlarından getirilmiştir. Korsan saldırılarına karşı gözcü olarak dikilen Osmanlı kulesi ile birlikte 1882 yılında tersanenin surları da genişletilmiştir. Yapı günümüzde, sanat galerisi olarak hizmet vermektedir. Bugün eski tersanenin arkasında, Adsız Atlı Süvarinin ve Osmanlı Denizcisi Cafer Paşa’nın da türbesi olan, Osmanlı Mezarlığı vardır. Günümüzde, Bodrum yarımadasının çeşitli yörelerinde yer alan küçük çaplı tersanelerde yapılan ahşap tekneler, yerli ve yabancı deniz severlerin bir tutkusu halinde gelmiştir. Osmanlı Tersanesi, Bodrum limanının kuzeybatısında, Karada Marinanın batısında yer alır.

BAŞLICA MAKALELER

Deniz Müzesi

Bodrum Belediyesi Deniz Müzesi Paylaş: İlk kez 2010 yılı ekim ayında Bodrum Yat Festivali kapsamında Bodrum kalesi önünde kurulan 144 m² çadır içinde Bodrum'un değerlerini özetle anlatan bir kurgu, özenle yapılmış 18 adet "Bodrum tipi" tekne modelinin sunulduğu bir sergileme ile başlamıştır. Bodrum Ticaret Odası'nın proje liderliği ve Bodrum Belediyesi'nin önemli katkılarıyla ilerleyen proje Müze Projesi Tanıtım Sergileri olarak yer almış, Bodrum merkezinde bulunan eski bedesten binasının müze olarak tahsis edilmesiyle 15 Ekim 2011 tarihinde halkın hizmetine açılmıştır. Bodrum'da bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel hayatında önemli bir yere sahip olan değerleri "Bodrum tipi" teknelerin orijinallerine sadık modellerinin Bodrumlu büyük usta Ali Kemal Denizaslanı tarafından yapılmasıyla başlayan projede şu anda 48 adet model tekne sergilenmektedir. Müzenin üst katında ayrılan özel bölümde, 23 Aralık 2011 tarihi itibariyle ziyarete açılan, Hasan Güleşçi'nin yaklaşık 40 yıllık bir zaman diliminde dünyanın çeşitli bölgelerinden toplanarak oluşturduğu çok değerli ve zengin (168 aileye ait 6.000'e yakın deniz kabuğu) "Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonu" sunulmaktadır. "Cevat Şakir Kabaağaçlı Koleksiyonu" kısmında, Kabaağaçlı'nın aile ağacı ile başlayan bilgilendirme ile bebekliği, aile albümünden seçilmiş özel fotoğraflarıyla yaşamından kareler, tarihi belgeler ile kendi kaleminden yazdığı yazıları, çizdiği resimleri ve kişisel eşyaları sergilenmektedir.

BAŞLICA MAKALELER

Aya Nikola Kilisesi

1780 yılında Bodrum merkezinde 370 metrekarelik bahçe içerisinde yaptırılan Aya Nikola Kilisesi, Bodrum’un old town olarak bilinen Çarşı Mahallesi’ndeki bir meydanda bulunmaktadır. Zaman içinde metruk hale gelen kilise adını gemilerin koruyucusu Aya Nikola’dan almaktadır. Aya Nikola, Likya’nın Myra (Demre) yöresinde yaşamış bir 4. yüzyıl Hristiyan azizidir. Barili Nikola ya da Myralı Nikola olarak da bilinir. Çocukların ve denizcilerin azizi olarak kabul edilir. Adına kurulmuş çok sayıda kilise vardır. Bodrum Yarımadası’nın farklı bölgelerinde çok sayıda kilise ve şapel bulunmaktadır. Yarımada, doğu ve batı kültürlerini buluşturan önemli coğrafi konumuyla, Eski Tunç Çağından başlayarak her dönemde çeşitli halkların yaşama ve gelişme alanı olmuş, kimlik ve kültürleriyle bezenmiştir.

BAŞLICA MAKALELER

Pedasa Antik Kenti

Homeros’un aktardığına göre Troya Savaşı sırasında Karyalılar ile birlikte Troya yandaşı olan Leleg halkı, Troya’nın güneyinde Pedasos şehrinde yaşarken, Troya savaşı sonrasında güneye inerek Karya Bölgesi’nde Halikarnassos civarına yerleşmişlerdir. Antik belgelerde Troya savaşı sırasında ve sonrasında Karlarla birlikte anılan Lelegler, Karya Bölgesi’nde, bugünkü Bodrum Yarımadası’nda sekiz kent kurmuştur. Kurulan bu şehirlerin en önemlilerinden biri de Pedasa’dır. “ Pedasesliler Halikarnassos’un ötesinde kıyıdan içeride oturuyorlardı ” diyen Herodotos Pedasa’nın lokalizasyonu için en önemli bilgiyi vermektedir. Çünkü Halikarnassos üzerindeki tek kent Pedasa’dır. Bu görüş 2008 yılında Tapınak trasında bulunan bir yazıtla kesinlik kazanmıştır. Yerleşim merkezindeki surla çevrili akropol ile onun nekropol (mezarlık) alanları, tarım terasları ve çiftlik evleri ile Pedasa ve onun territoriumunda bir Leleg kentini oluşturan tüm unsurlar mevcuttur. Pedasa’da bugüne dek sürdürülen kazı ve araştırmalar, M.Ö. geç 2. bin yıldan itibaren başlayan ve Bizans dönemi sonlarına (M.Ö. 13. yüzyıl) kadar uzanan bir sürece ait kalıntı ve buluntuları gün ışığına çıkarmıştır. Belgelerde adından sıkça söz edilen ve bu nedenle iyi tanınan Pedasa antik kentinde yürütülen yüzey çalışmalarının ardından sistemli arkeolojik kazılar 2007 yılından itibaren başlatılmıştır.

BAŞLICA MAKALELER

Aspat Kalesi

Aspat Kalesi, Akyarlar Aspat koyuna bakan konik tepenin doruklarında; Termera antik yerleşimi ise 2 km yukarıda Mandra Köyü’nün 1 km üzerindeki Asarlık Tepe’dedir. Aspat - Mandra köyü arasında yol yoktur. Yürümek gerekir. Ama Mandra Köyü’ne, Telmissos’un bulunduğu Gürece Köyü’nden başlayan yolu izleyerek araçla ulaşılabilir. Termera kenti de diğer Leleg kentleri gibidir ve bugüne ulaşan kalıntı yok denecek kadar azdır. Doruktaki iç kale tümüyle yıkılmış, alttaki surların bir bölümü ise ayaktadır.

BAŞLICA MAKALELER

Antik Mezarlar

Halikarnassos’un iki mezarlığı, Myndos ve Mylasa kapıları yakınlarında konumlandırılmıştır. Son yıllardaki yol yapım çalışmaları sırasında ortaya çıkan bazı mezarların üzerlerinde hayvan rölyeflerine rastlanmıştır. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen, Karya Kraliçesi Ada’nın mezarı da bunlardan birisidir. Bodrum - Turgutreis yolu üzerinde yer alan CarrefourSA Mağazası’nın içinde, bu antik mezar örneklerinden birisini görmek mümkündür.

BAŞLICA MAKALELER

Salmakis Koyu

Bardakçı Koyu’nda yapılmakta olan bir askeri inşaat sırasında ortaya çıkan Roma dönemine ait duvar ve mozaik zemin kalıntıları arasında bir yazıt bulunmuştur. Yazıttaki metnin “Afrodit’in gurur duyduğu Halikarnassos’ta doğan ünlü yazarları” anlatan Helenistik bir şiire ait olduğu ortaya çıkartılmıştır. Salmakis Tapınağı ve Salmakis Çeşmesi’nden bir iz bulunmamıştır. Eski Türk arsenalinin yer aldığı burunda olduğu düşünülmektedir. Arsenal Burnu’nun yakınında, limanda tatlı bir su kaynağının, Salmakis Çeşmesi’ni beslediği düşünülmüştür. Henüz kazı yapılmadığından kesinlik kazanmamıştır.

BAŞLICA MAKALELER

Syangela

Yarımadanın Gökova Körfezi tarafında, Çiftlik Köyü’ne bağlı Alazeytin Mahallesi’nin üzerindeki tepenin doruğunda, Syangela antik kenti kalıntıları bulunur. Mahallenin bitiminden kalıntıların bulunduğu tepeye zeytinlikler arasından geçen 20 dakikalık yürüyüşle çıkılır. Bugüne ulaşan kalıntılar surlar, evler ve diğer yapılardır. Tepeden Gökova Körfezi ve Orak Adası görülür.

BAŞLICA MAKALELER

Telmissos

Bodrum - Turgutreis yolu üzerinde Ortakent’i geçtikten 3 km sonra, Gümüşlük sapağından 2 km önce Gürece köyündedir ve kalıntıların bulunduğu tepe anayolun kuzeyine düşer. Tepede Helenistik Dönem burç kalıntıları izlenir. Tarihçi Heredotos, Telmissos’ta Apollon Tapınağı’nın bulunduğunu, tapınağın bilicilikte oldukça ünlü olduğunu anlatır. Tapınaktan bugüne iz kalmamıştır.

BAŞLICA MAKALELER

Thaengela

2. Mausolos’un Syangela halkını yerleştirmek için kurdurduğu Thaengela ise Mumcular-Bodrum yolu üzerindeki Pınarlıbelen Köyü civarında, Etrim Köyü’nün 1,5 km üzerindeki tepededir. Köyden tepeye olan patika yol oldukça diktir ve yürüyüş zaman alır. Köyden rehber almakta yarar vardır. Tepedeki kalıntılar arkeolojiye ilgisi olanlar için bu kadar zahmete değer düzeyde değerlendirilebilir. Ama spor olsun isterseniz, hava sıcak değilse ve zamanınız da varsa böyle bir keşif ilgi çekici olabilir. Kentten bugüne ulaşan kalıntılar arasında diğer Leleg kentlerinde olduğu gibi burç ve sur kalıntıları ön plandadır. Helen uygarlığının izlerini de taşıyan kentte ayrıca Stadion benzeri bir yapı, anıt mezarlar, kamu yapıları ve evler, kuyu ve sarnıçlardan kalıntılar bulacaksınız.

BAŞLICA MAKALELER

Bodrum Pazarları

Bodrum’da yöreye özgü dokumalar, el işleri, yiyecekler üretilir misafirlerle paylaşmak için. Çarşı içinde “Bodrum Sandaleti” adıyla tescillenmiş antik sandaletlerden hemen her yolcu almak ister. Cam boncuk da bin yıllardır aynı yöntemlere üretilir. Antik dönemin üretim teknikleriyle Türklerin geleneksel boncukları birleşir “Göz Boncuğu” olur ve nazardan korur. Halıları, dokumaları, ahşap oymacılığı, çömlekçileri, yarımadanın bin bir rengini eserlerinde yansıtan sanatçılarıyla dolup taşar pazarlar. Türkiye’nin hemen her yerinde olduğu gibi Bodrum'da da yöresel, günleri belirlenmiş pazarlar vardır. Hem otantik hediyelik eşyalar bulacağınız hem de iklime uygun taze meyve ve sebze alabileceğiniz bu pazarlardan gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz. Pazartesi – Türkbükü, Kumbahçe, Güvercinlik pazarı Salı – Bodrum Merkez (Giyim), Yalıkavak (Sebze), Gölköy pazarı Çarşamba – Gündoğan, Ortakent, Gümüşlük, Akçaalan pazarı Perşembe – Yalıkavak (Giyim), Akyarlar ve Bitez pazarı Cuma – Bodrum Merkez (Sebze), Konacık ve Yalı pazarı Cumartesi - Turgutreis pazarı Pazar – Gümbet, Kızılağaç ve Mumcular pazarı

Mesaj {{unread_count}}
Chat with: {{currentConversation.display_name}}
{{chat.display_name ? chat.display_name[0] : ''}}

{{chat.display_name}}

You: {{chat.last_message.content}}

{{chat.unread_count }}