Kaş

KAŞ ANTALYA İline bağlı 5 Belde ve 48 köyü ile 47.594 toplam nüfuslu şirin bir ilçedir.Antalya’ya 192 km.,Fethiye’ye 106 km. Mesafededir.İlçe batıda Eşen Çeyı ile Fethiye’ye, doğuda Demre’ye, kuzeyde Elmalı İlçesine komşu olup güneyinde ise Meis Adası ile karsı karşıyadır. İlçenin yüzölçümü 2231 Km2 ve sahil uzunluğu 70 km dir. Küçük bir turizm beldesi olan KAŞ’da yılın her günü turistlere rastlamak mümkündür. KAŞ ve yöresi elde edilen bilgi, belge ve arkeolojik bulgulara göre Likya dilinde Habessos yada Habesa diye anıldığı sanılan KAŞ‘ın ilk çağlardaki adı Antiphellos idi. Daha sonra Andifli olarak bilinen Kaş çevresinin dağlarla çevrili olması ve hemen önünde masmavi Akdeniz’in bulunması ve tam karşısında Meis adasının bulunması ona ayrı bir güzellik vermiş , bunun için buraya Kaş adı verilmiştir. Kaş unutulmaz bir tatil geçirebileceğiniz eşsiz bir yerdir.

 

Likya,Yunan ve Roma dönemlerinden günümüze ulaşan kalıntıların en eskileri İ.Ö.VI.y.y.’a tarihlendirilmistir.Antik kent Antiphellos’tan günümüze ulaşan açık hava tiyatrosu Helenistik dönemden kalmadır. Tiyatro, 26 basamaklı olup denize bakan yamaca kuruludur.Agora, şehrin güney yamacında yer almıştır.Bazelika tiyatronun yanındadır. Bir zamanlar Antiphellos’u çevreleyen surlardan günümüze çok az bir bölümü ulaşabilmiştir. Bunlardan başka kentin kuzey- doğusundaki dağın yamacında Gotik tarzını andıran Likya yazıtları, kaya mezarları ve mezar taşları ile kentin arkasında yeralan yine Likya yazıtlı Aslanlı Lahit (Anıt Mezar) bir de Anfitiyatronun Kuzey -doğusundaki 24 kız figürlü kabartmanın süslediği 3,70 m.yüksekliğinde ev tipi bir mezar bulunmaktadır.Yaz ayları boyunca Kaş’ın çevresinde bulunan tarihi ve turistik yerlere tekneler ve Minibüslerle günübirlik turlar düzenlenmektedir.Ayrıca, 3 gün 3 gece süren Mavi Yolculuk yapılmaktadır.

 

Son yıllarda önemli bir turizm merkezi olan Kalkan 26 km.dir. Eski adı KALAMAKİ’dir. Kalkan yolu üzerinde 18. km’de bulunan Mavi Mağara ve Kaputaş Plajları görülebilir. 45 km. Mesafede bulunan Kınık köyü yakınındaki XANTHOS antik şehri Likya uygarlığının en büyük başşehridir. Şehrin Likçe adı ARNAveya ARNNA olarak da bilinmektedir. Tarihte iki kez katliyama ve büyük bir yangına maruz kalmış talihsiz bir şehirdir. 1838 yılında İngiliz Charles Fellows tarafından bulunan kentin bazı tarihi eserleri British Museum’a kaçırılmıştır. PATARA 43 km. mesafededir. Apollon ve Noel Baba’nın doğduğu yer olarak bilinir. Likya, Helenistik ve Roma çağlarını yaşayan Patara, Bizans döneminde Piskoposluk merkezi olmuştur. Patara limanı bugün kumlarla örtülüdür. Bir çok tarihi eser kumlar altında kalmış ve bugün yapılan kazılarla günışığına çıkarılmaktadır. Ayrıca18 km. uzunluğunda kumu plajı vardır. Kekova Adasına, Batıkşehir ve civarına günübirlik tekne turlarıyla gidilebilir. Kaleköy (Simena) ve Üçağız (Teimussa) buradadır. Ayrıca, Üçağız’a karayolu ile ulaşılabilinir. Teimussa en eski Likya şehridir. Kaya ve lahit tipi mezarlar vardır..Buradan Kekova adası tekne ile 10 dakika mesafededir. Ada üzerinde ve denizde çok sayıda mezar ve kalıntı bulunmaktadır. Batık şehir kalıntıları teknelerle gezilirken görülebilir. Hemen karşısında Kaleköy (Simena) bulunur. Ulaşımı sadece, deniz yolu ile yapılır. Eski Likya mezarlarıyla bugünkü köy evleri içiçe ve sırt sırtadırlar.Kalesi sapasağlam ayaktadır. İç kalede eski Likya kentlerinin en eskisi, enküçük anfisi,kaya içine oyulmuş vaziyette görülebilir. Demre yolu üzerinde bulunan Yavu Köyü yakınındaki Kyaneai eski yerlesim birimidir. Kale (Demre) 48km.mesafededir. Burada Noel Baba Müzesi ve antik Myra şehri görülebilir. Kaya mezarları ve tiyatrosu ilgi çekicidir. Phellos, Apollonia, Aperlai, Isinda,Trysa antik diğer yerlerdir. 60 km. mesafede bulunan Gömbe yaylası serin suları ve iklimiyle yaz aylarında turistlerin ilgisini çeker. Akdağ yamaçlarında bulunan Uçarsu ve Yeşilgöl gezilebilir. 60 km. mesafede bulunan Gökçesu (Saklıkent) önemli bir gezi yeridir. Burada doğa harikası Kanyon turistlerin ençok gezdiği yerlerin başında gelir.

Kaş

Bölgeyi keşfedin

Ali Paşa Villa
günlük
2.072₺ 'den başlayan
ücretlerle
Kalkan
Yorum Yok 0 Yorum
6 3 3
Anka Villa 1
günlük
750₺ 'den başlayan
ücretlerle
Kalkan
Yorum Yok 0 Yorum
6 2 2
Ardıç Villa
günlük
993₺ 'den başlayan
ücretlerle
Kalkan
Yorum Yok 0 Yorum
8 3 2
Buse Duo Villa
günlük
3.000₺ 'den başlayan
ücretlerle
Kalkan
Yorum Yok 0 Yorum
12 5 5
Karahan Villa
günlük
1.143₺ 'den başlayan
ücretlerle
Kalkan
Yorum Yok 0 Yorum
8 3 3
Sunset Villa 1
günlük
715₺ 'den başlayan
ücretlerle
Kalkan
Yorum Yok 0 Yorum
6 2 2
Sunset Villa 2
günlük
715₺ 'den başlayan
ücretlerle
Kalkan
Yorum Yok 0 Yorum
6 2 2
Sunset Villa 3
günlük
645₺ 'den başlayan
ücretlerle
İslamlar
4.3/5 Çok İyi 4 Yorum
6 2 2

Devamını Göster

Kaş
Yorum Yok 0 Yorum
En düşük*
1.000₺ /gece

Devamını Göster

Şehir Haritası

Gezi Fikirleri

BAŞLICA MAKALELER

Saklıkent

Turizm denince ülkemizde ilk akla gelen yerlerin başında Fethiye gelir. Fethiye denince ise şüphesiz Saklıkent Kanyonu ilk sıralarda yerini almayı başarır. Fakat hemen belirtelim ki Saklıkent Kanyonu 2014’ten bu yana Seydikemer’e bağlı. Muğla’nın en son ilçe olan yerleşimi Seydikemer sınırlarında yer alan Saklıkent, Fethiye ile özdeşleşse de, 2012’de çıkarılan yasayla Seydikemer ilçe statüsü almıştır ve durumu değişmiştir.

BAŞLICA MAKALELER

Patara

LİKYA BİRLİĞİ'NİN BAŞKENTİ Likya Birliği’nin başkentliğini üstlenen Patara, M.Ö.13. yüzyıla ait Hitit metinlerinde “Patar” olarak geçiyor. Tarihi ve arkeolojik önemi büyük olan Patara Antik Kenti, Ksanthos Vadisi’nde denize açılabilecek tek yer olması nedeniyle yüzyıllarca ayakta kaldı. 1988 yılından beri kazıları sürdürülen kent, Hıristiyanlık için de büyük bir anlam taşıyor. "Noel Baba" diye anılan Saint Nicholaos Patara’da dünyaya gelmiştir. Ayrıca Aziz Paul’un da Roma'ya gitmek için buradan gemiye bindiği biliniyor. Patara aynı zamanda Anadolu'dan Roma'ya nakledilen tahılların depolanıp saklandığı bir liman olarak da ünlendi. Patara, M.Ö. 2. Yüzyıl başında Seleukos Krallığı’nca kontrol edilmeye başladığında Likya’nın başkenti gibi kabul gördü. Bu durum Patara’nın Roma’ya karşı özerklik ve Rhodos’a karşı bağımsızlık kazandığı M.Ö. 167/68 yılında resmileşti. Roma egemenliğine geçtikten sonra da önemini yitirmeyen kent, valilerin adli işlerini gördüğü bir merkez oluşu yanında, doğu eyaletleriyle bağlantı kurduğu bir deniz üssü olarak da önemini korudu.

BAŞLICA MAKALELER

Kaputaş Plajı

Kaputaş Plajı el değmeyen doğal bir güzelliğe sahip. Aynı zamanda her yıl binlerce turistin ağırlandığı bu plajda deniz de berrak ve dengesizdir. Bunun yanı sıra burası kanyon ağzı plajıdır. Oldukça büyüleyici bir görüntü çizen bu Kaputaş Plajı, doğal su kaynaklarının yanı sıra doğal suyun buluşma yeri olarak biliniyor. Bunun yanı sıra Kaputaş Plajı kum ve çakıllardan oluşuyor. Serin bir yerde bulunan bu plaj, yazın en sıcak günlerinde dahi oldukça serin ve ferahtır. Bu nedenle Kaputaş Plajı yazın en çok tercih edilen yerlerden bir tanesidir.

BAŞLICA MAKALELER

Fırnaz koyu

Pek bilinmeyen bir koydur. Giderseniz ya tek başınıza denize girersiniz ya da 3–5 kişi olur. Farklı yerleri denemeyi seviyorsanız mutlaka gitmelisiniz. Indigo beach ( Kalkan plajından taş ocağı olarak bahsettiğim yere giderken hemen solda. (Kalkan merkezden plaja doğru dik yoldan inerken deniz iki ayrın karşınıza çıkar sola giderseniz Kalkan plajına , sağdan devam edip(90–100 m) sonra soldaki işletme.)

BAŞLICA MAKALELER

Kekova

Akdeniz’in Türkiye’ye ait olan en büyük adasıdır. Doğa ve tarihin bütünleştiği bir dünya cenneti olan Kekova olağanüstü güzellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Sadece tekne turu yaparak görebilirsiniz. Tekne turu sırasında rehberin anlatımıyla Kekova Batık Şehir’i izleyebilirsiniz.

Mesaj {{unread_count}}
Chat with: {{currentConversation.display_name}}
{{chat.display_name ? chat.display_name[0] : ''}}

{{chat.display_name}}

You: {{chat.last_message.content}}

{{chat.unread_count }}