Tatil planı yaparken dikkat: Sahte siteler üzerinden rezervasyon dolandırıcılığı yapıyorlar. İnternet üzerinden yapılan tatil rezervasyonlarında sahte tatil sitelerine dikkat edilmesi gerektiğini belirten siber güvenlik uzmanları, her yıl binlerce insanın sahte tatil siteleri üzerinden dolandırılarak milyonlarca lira zarara uğratıldığını söyledi.

Corona virüs salgınında kademeli normalleşmeyle birlikte vatandaşlar tatil planları yapmaya başladı. Ancak uzmanlar vatandaşları gerçek şirket logolarını kullanan sahte tatil sitelerine karşı uyarıyor. Sahte sitelerin yüzde 70’lere varan kampanyalarla vatandaşların dikkatini çekmeye çalıştığını söyleyen siber güvenlik uzmanı Osman Demircan, “Sahte siteler gerçek şirketlerin logoları kullanılarak hazırlanıyor ve yüksek yüzdeli indirim kampanyalarıyla vatandaşların dikkatini çekiyor. Gerekiyorsa firmaları telefonla arayarak kampanyaların doğruluğunu teyit etmek gerekiyor. Büyük otel isimlerinin ve logolarının kullanıldığı sahte mesajlar, sosyal medya reklamları, internet reklamları ve mailler ile tatile çıkma planları yapan vatandaşları kandırabiliyor.

Giriş yapılan linklere, gelen maillerin uzantılarına ve mesaj gelen numaralara karşı dikkatli olunmalı. Acentelerin gerçekten o otellerle çalışıp çalışmadığı, otel ile iletişime geçerek mutlaka doğrulanmalı. Kampanyalar içinde mutlaka oteller aranarak kampanyanın doğruluğu teyit edilmeli. Ayrıca mümkün olduğunca kurumların veya acentelerin mobil uygulamaları üzerinden iletişime geçilmeli. Kimlik avı ve oltalama saldırılarına karşı güvenlik yazılımları tercih edilmeli” dedi.

"UCUZ BİLET SUNAN SİTELERE ÇOK DİKKAT ETMEK GEREKİYOR"

Ucuz uçuşlar için hazırlanmış sitelere de değinen Demircan, “Sahte siteler, ucuz fiyatlı biletler sunuyor. Link tıklandığında dolandırıcıların sitelerine yönlendiriyor. Ucuz bilet sunan sitelere de çok dikkat etmek gerekiyor. Yine ucuz araç kiralama başlığı altında hem dolandırıcılık yapılabiliyor, hem de bakımları yapılmamış Covid-19 önlemleri alınmamış araçlar piyasa fiyatının altına kiralanabiliyor. Sözde kampanyalar yüzde 60-70 gibi indirimler sunuyorsa ve bu kampanyalar çok gerçekçi değilse bir dolandırıcılık olabilir. Online işlemlerde dolandırıcılığa karşı sanal kredi kartı kullanılmalı” diye konuştu.

Ne Yapmanız Gerekiyor?

Diğer yöntem ise turizm bakanlığının sitesinden sorgulama yapabilirsiniz.

  • Turizm bakanığı websitesinden acente sorgulama yaparak firma ünvanını görebilirsiniz.
    http://yatirimisletmeleruygulama.kultur.gov.tr/Acente.Web.Sorgu/Sorgu/acentesorgu